معماری
خانه / علم سلامت / تولد نوزادی با ترکیب ژن سه والد به روش جدید
859ecdb2-aa08-4ef9-a4c6-1847854600d2

تولد نوزادی با ترکیب ژن سه والد به روش جدید

دانشمندان آمریکایی موفق به باروری یک زن اردنی با استفاده از یک روش ژنتیکی خاص شدند. در این روش علاوه بر دی‌ان‌ای پدر و مادر، دی‌ان‌ای فرد اهدا کننده هم حضور دارد.

859ecdb2-aa08-4ef9-a4c6-1847854600d2

مزیت بزرگ این روش از بین بردن بیماری‌های خاص ژنتیکی است. به طور مثال در این مورد مشخص دو نوزاد قبلی این زوج اردنی به دلیل داشتن نوعی بیماری ژنتیکی جان خود را از دست دادند. به همین دلیل برای از بین بردن بیماری این زوج تصمیم به باروری به شیوه‌ی انتقال میتوکندری گرفتند. دو نوزاد قبلی این زوج از سندروم لی رنج می‌بردند؛ این سندروم دستگاه عصبی مرکزی نوزاد را تا قبل از یک سالگی تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

نوزاد پسر این زوج اردنی در حال حاضر ۵ ماهه است و در سلامت کامل به سر می‌برد. تولد نوزاد با سه والد در آمریکا قانونی نشده است و به همین دلیل پزشکان مجبور به انجام این روش در مکزیک شدند. با این حال پارلمان بریتانیا نزدیک به یک سال و نیم پیش زمینه‌ی قانونی این روش را فراهم کرده است.

میتوکندری در سلول همانند یک پاوربانک وظیفه‌ی تغذیه سلول را بر عهده دارد و مانند هسته‌ی سلول حاوی دی‌ان‌ای است. متاسفانه حضور بعضی نواقص در میتوکندری باعث توسعه‌ی ناهنجاری‌های خاص در جنین می‌شود که در نهایت نوزاد را با مرگ روبه‌رو می‌کند.

برای از بین بردن این مشکلات، دانشمندان یک تخمک از مادر و یک تخمک از فرد اهدا کننده را می‌گیرند. در مرحله‌ی بعد هسته‌ی تخمک فرد اهدا کننده جدا و با هسته‌ی تخمک مادر جایگزین می‌شود. پس از آن تخمک با استفاده از اسپرم پدر بارور خواهد شد. بنابراین نواقص میتوکندری تخمک مادر از بین می‌روند.

روش ژنتیکی سه والد

دکتر ژانگ از دانشمندان و محققان موسسه‌ی لقاح در نیویورک از این روش به عنوان شیوه‌‌ی جدید لقاح به شیوه‌ی سه والد یاد می‌کند. در روش‌ معمول و قبلی تخمک مادر و تخمک اهدا کننده به طور جداگانه با اسپرم پدر بارور می‌شدند و قبل از تقسیم سلولی هسته‌ی تخمک مادر جایگزین هسته‌ی تخمک اهدا کننده می‌شد. روش‌ قبلی بیشتر روی تولد نوزاد برای زنان نابارور تمرکز داشت ولی روش جدید روی حذف بیماری ژنتیکی متمرکز است.

کمتر از یک درصد از میتوکندری نوزاد حاوی جهش‌ یا موتاسیون مخرب است که در حالت کلی با داشتن ۱۸ درصد جهش مخرب شانس توسعه‌ی سندروم‌های ژنتیکی در نوزاد وجود دارد.

باید دانست که تنها ۰.۱ درصد از اطلاعات ژنتیکی فرد اهدا کننده به نوزاد منتقل می‌شود؛ بنابراین نباید خیلی نگران موضوعات اخلاقی شد. همچنین تولد نوزاد با سه والد با استفاده از روش‌های دیگر انجام شده است ولی این بار با روشی جدید دانشمندان به این مهم دست پیدا کرده‌اند.

درباره ی hamed

همچنین ببینید

ساخت سازه ای گنبدی قابل مقاومت در زلزله و طوفان

ساخت سازه ای گنبدی قابل مقاومت در زلزله و طوفان

محققان اروپایی موفق به ساخت سازه گنبدی شکلی شده‌اند که علاوه بر زیبایی و تطابق …

بهترین راهکار کنترل تب کودکان

بهترین راهکار کنترل تب کودکان

جه حرارت طبیعی بدن در صورت اندازه گیری آن از راه دهان، 37 درجه سانتی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*