معماری
خانه / تکنولوژی / قدیمی ترین کامپیوتر جهان رازش فاش شد
3dccd634-cc89-402f-80cd-83d940dfa3b4

قدیمی ترین کامپیوتر جهان رازش فاش شد

اگر تا کنون فکر می‌کردید که تاریخ کامپیوتر با چارلز بابیج و آدا لاویس آغاز شده است، لازم است که در افکار خود تجدید نظر کنید! در واقع، قدیمی‌ترین کامپیوتر جهان یک ماشین حساب است که قدمت آن به ۲۰۰۰ سال قبل برمی‌گردد. این کامپیوتر که توسط یونانیان باستان ساخته شده است، “مکانیزم آنتیکیترا” نام دارد.

مکانیزم آنتیکیترا بیش از یک قرن پیش توسط غواصان اسفنج در کف اقیانوس کشف شد و سالیان سال به عنوان مخزنی از اسرار ناشناخته تلقی می‌شد. با این حال، در طول چند دهه‌ی گذشته، محققان شروع به کشف راز و رمزهای آن کردند. اخیرا، تیمی از کارشناسان اطلاعات جدیدی را در مورد این دستگاه برملا ساختند. این داده‌ها بر اساس خوانش ۳۵۰۰۰ کاراکتر ریز یونانی نوشته شده بر روی دستگاه به دست آمده است.

3dccd634-cc89-402f-80cd-83d940dfa3b4

پرفسور “الکساندر جونز” (Alexander Jones) که مطرح‌ترین کارشناس تاریخ ستاره‌شناسی باستان در جهان است می‌گوید: “مکانیزم آنتیکیترا به ما آموخته است که اهل فن یونان باستان قادر به طراحی و ساخت ابزارهای خیلی پیچیده در مقیاس‌های قابل ملاحظه، بر اساس قواعد ریاضی بودند و آن‌ها را در خدمت علم به کار می‌بردند. در ادامه مطلب با لندنت همراه باشید.

او در ادامه می‌گوید: مکانیزم آنتیکیترا می‌تواند حالت فعلی ماه را با توپی نیمه سیاه و نیمه سفید خود، به صورت بصری نشان دهد. ضمن این که این ابزار قادر است تا موقعیت نسبی ماه و خورشید در آسمان را نشان داده و ماه گرفتگی در شرف وقوع را پیش‌بینی کند. نیازی به گفتن نیست که چنین ابزاری بسیار جلوتر از زمان خود بوده است.

جونز می‌گوید: “به استثنای مکانیزم آنتیکیترا، تمام دستگاه‌های چرخ‌دنده‌دار قرون وسطی و یونان باستان تنها با یک چرخ دندانه دار معمولی کار می‌کردند که سرعت حرکت آن کم و زیاد می‌شود اما نمی‌توانستند عملیاتی چون جمع و تفریق را انجام دهند. تنها دستگاهی که این قابلیت را داشت، ساعت نجومی در اروپا بود که آن هم در اواخر قرون وسطی پدیدار شد.

با این حال، همچنان مشتاقانه منتظر هستیم تا جزییات بیشتری از این دستگاه شگفت‌آور کشف شود.

 

منبع : DIGITALTRENDS

درباره ی hamed

همچنین ببینید

کاغذ جای خود را به تبلتی شگفت انگیز می دهد

کاغذ جای خود را به تبلتی شگفت انگیز می دهد

علیرغم گذشت هزاران سال از اختراع کاغذ و تولید هزاران محصول رقیب برای آن در …

منطقه گردشگری حفاظت شده دنا

منطقه گردشگری حفاظت شده دنا

منطقه حفاظت شده دنا در استان كهكيلويه و بوير احمد واقع شده است   منطقه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*