معماری
خانه / علم سلامت / کوه های هیمالیا در چند دقیقه ایجاد شدن!
کوه های هیمالیا در چند دقیقه ایجاد شدن
کوه های هیمالیا در چند دقیقه ایجاد شدن

کوه های هیمالیا در چند دقیقه ایجاد شدن!

دانشمندان به تازگی اعلام کرده اند شهاب سنگی که ۶۶میلیون سال پیش نسل دایناسورها را منقرض کرده، ناهمواریهای عظیمی را نیز در سطح زمین ایجاد کرده است.

به گزارش مهر به نقل از روزنامه  میامی هرالد،  نظریه های بسیاری درباره ایجاد کوه ها و دره های زمین هنگام برخورد یک شهاب سنگ به آن در ٦٦میلیون  سال قبل وجود دارد. دانشمندان معتقدند این شهاب علاوه بر منقرض کردن نسل دایناسورها ناهمواریهای سطح زمین را نیز ایجاد کرده است.

 

در سال جاری دانشمندان با بررسی قسمتی از یک دهانه آتشفشانی کاسه ای شکل که از تاثیر برخورد شهاب سنگ به جامانده بود، سعی کردند این واقعه را بازسازی کنند. مطالعات نشان داده تاثیر این شهاب سنگ به اندازه ای قدرتمند بوده که سطح زمین را پست و بلند کرده است.

 

این یافته ها نتایج تحقیقات گروهی است که ماه های می و ژوئن امسال را صرف حفاری حفره ای در  این دهانه آتشفشانی به نام «چیکسولوب» کردند که در شبه جزیره یوکاتان در مکزیک قرار دارد. این گروه تحقیقاتی یک منطقه ٢٠٠ کیلومتری در دهانه آتشفشان را برای مطالعه در نظر گرفتند که شبیه کاسه بود.

 

همچنین بررسی های آنها نشان داده شهاب سنگ عرضی حدود١٥ کیلومتر داشته و با چنان قدرتی به سطح زمین برخورد کرده که حفره ای به عمق٣٠ و عرض٨٠ کیلومتر ایجاد شد. سپس این نیرو در کنار جاذبه زمین پستی و بلندی هایی را در نقاط دیگر کره زمین به وجود آورد.

 

جالب آنکه تاثیرگذاری شهاب سنگ بر زمین، کوههایی با دو برابر ارتفاع هیمالیا ایجاد کرد. اما بعدا ارتفاع قله های این رشته کوه تا حدی کاهش یافت. این در حالی است که دانشمندان معتقدند تاثیرگذاری شهاب سنگ بر زمین و ایجاد هیمالیا تنها طی چند دقیقه ایجاد شده است.

 

این مطالعه چشم انداز جدیدی درباره تغییرات محیطی زمین برای دانشمندان ایجاد کرده است.

 

درباره ی hamed

همچنین ببینید

بهترین راهکار کنترل تب کودکان

بهترین راهکار کنترل تب کودکان

جه حرارت طبیعی بدن در صورت اندازه گیری آن از راه دهان، 37 درجه سانتی …

ساخت مغز مصنوعی توسط دانشمندان روسی

ساخت مغز مصنوعی توسط دانشمندان روسی

دانشمندان آکادمی علوم پزشکی نیژنی نوگراد روسیه موفق به ساخت بافت‌های مغز در شرایط آزمایشگاهی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*